A është e mundur të rritet penisi: kontrollimi i 10 mënyrave për sigurinë dhe efektivitetin

Disa burra mund të kenë një mendim të çmendur: pse të mos e zmadhoni penisin? A është e mundur të bëhet fare më e gjatë dhe më e trashë? Në këtë pikë, ju mund të hapni materialin tonë dhe të gjeni këtë artikull të dobishëm edukativ. Ju informojmë: po, është e mundur. Por ka nuanca.

një burrë shikon pantallonat e tij dhe dëshiron të zmadhojë karin

Tani për disa zbulime të papritura shkencore: studimet tregojnë rregullisht se shumë djem që shqetësohen shumë për madhësinë e pajisjes së tyre në fakt kanë një madhësi krejtësisht normale. Fatkeqësisht - për shkak të disponueshmërisë aktuale të materialeve pornografike - një keqkuptim i zakonshëm është se një gjel shumë i madh do t'i sjellë më shumë kënaqësi një të dashurës. Gabim i madh. Një studim i vitit 2017 zbuloi se një kombinim i puthjeve të thella, stimulimit të organeve gjenitale dhe seksit oral kishte më shumë gjasa për të sjellë një grua në orgazëm.

Çfarë rrjedh nga kjo? Shanset janë që penisi juaj është në rregull. Megjithatë, nëse doni të rriteni, ka disa opsione. Disa janë jashtëzakonisht të shtrenjta dhe/ose të dhimbshme, ndërsa të tjerat as që garantojnë rezultate të qëndrueshme. Ne kemi mbledhur një duzinë metodash për zgjerimin e penisit të disponueshme sot dhe i kemi renditur ato nga më të errëtat tek më të dobishmet.

10. Fusni implantin

Kirurgu me bazë në Los Anxhelos, James Elist Godot, pretendon se është i vetmi në botë që kryen një operacion të veçantë për rritjen e gjatësisë dhe trashësisë duke përdorur një implant silikoni të njohur si "Penuma". Elist pretendon se mesatarisht, gjatësia rritet me 3. 8 centimetra, dhe perimetri - deri në 6 centimetra; dhe ai ka instaluar tashmë 1. 3 mijë nga këto implante. Kundër: Operacioni kushton 13, 000 dollarë dhe pacientët janë në rrezik të infeksionit ose dëmtimit të implantit.

Dermatologia Jesse Chen shton: "Një implant është si një ereksion i përhershëm që mund t'ju pengojë të lëvizni". Imagjinoni të shkoni për vrap me një kar të ngritur gati. . .

9. Prerja e ligamenteve

Disa kirurgë mund të kryejnë operacion për zgjatjen duke prerë ligamentet e penisit, gjë që e lejon atë të dalë pak më larg nga trupi. Sigurisht, kjo shoqërohet me rreziqe serioze: formimi i indit të mbresë, dhimbje gjatë ereksionit, të njëjtat infeksione ose, për shembull, humbja e ndjeshmërisë (ose edhe të gjithë funksionit, si të thuash). Përveç kësaj, është e shtrenjtë dhe studimet kanë zbuluar se procedura shton rreth 1. 2 centimetra. Pajtohem, kjo nuk është ajo që presin pacientët.

Chen vëren se pas një operacioni të tillë plastik, mund të jetë e vështirë të ruash një ereksion dhe përgjithësisht të depërtosh aty ku është e nevojshme në pozicione të caktuara.

8. Pomponi yndyrën

Në këtë procedurë, kirurgët fillimisht kryejnë liposuksion, duke pompuar pak yndyrë nga pacienti nga një vend tjetër dhe më pas e injektojnë atë me një shiringë në shkaktarin. Si rezultat, siç vunë re studiuesit e shqetësuar, është e mundur një rritje e lehtë në gjatësi (më pak se 2, 5 centimetra), nënbarkëz (pak më shumë se 2, 5 centimetra) dhe, si të thuash, pesha e organit. Prita kryesore nuk është përgjithmonë; me kalimin e kohës, shoku juaj i trashë mund të tkurret në madhësinë e tij origjinale. Përveç kësaj, si me çdo ndërhyrje kirurgjikale, ekzistojnë rreziqe të caktuara. Ja një shembull: Një pacient 30-vjeçar vdiq pas operacionit për zmadhimin e penisit, sepse dhjami në një farë mënyre iu fut në mushkëri dhe e bëri të ndalonte frymëmarrjen.

7. Injektoni plazmë të pasur me trombocite (gjak)

Një metodë relativisht e re: procedura përfshin nxjerrjen e plazmës së pasur me trombocite dhe injektimin e saj në penis, e cila duhet të stimulojë rrjedhjen e gjakut dhe përfundimisht ta bëjë organin më të madh.

"Protokolli klasik përfshin injeksione për të pompuar mekanikisht gjakun për disa javë, gjë që shtrin ligamentet pezulluese për të rritur gjatësinë dhe për të përmirësuar qarkullimin, " shpjegon Chen. "Programet e përmirësuara që shtojnë qeliza burimore dhe ekzosome janë gjithashtu shumë të njohura në praktikën time, pasi ato ofrojnë përmirësime më të shpejta dhe më të qëndrueshme në funksion dhe madhësi. "

Por për momentin, thjesht nuk ka kërkime të mjaftueshme për ta konsideruar atë një opsion të mirë afatgjatë.

6. Provoni jelq (jelqing)

Nuk dihet kur u shfaq për herë të parë jelqing, duket se ato filluan të përdoren në qytetërimin e lashtë arab. Ajo që ne dimë është një teknikë e caktuar e shtrirjes manuale që shumë përpiqen të rrisin gjatësinë dhe trashësinë e penisit.

"Shumica e udhërrëfyesve këshillojnë të presësh për një ereksion pothuajse të plotë. Pas kësaj, duhet të aplikoni lubrifikant dhe të kapni fort bazën e penisit në një unazë të gishtit të madh dhe treguesit. Shtrydheni unazën dhe kaloni dorën përgjatë gjithë gjatësisë, sikur ta "mjelni". Menjëherë kapeni bazën me dorën tjetër dhe përsërisni. "

A mund ta bëjë jelq vërtetë penisin më të madh? Shumica e ekspertëve mjekësorë thonë jo, dhe shtojnë se mund të jetë edhe e dëmshme, si për shembull shkaktimi i lakimit të penisit. Grant Stoddard provoi me vetëmohim jelqing për dy javë dhe nuk gjeti asnjë ndryshim në madhësi.

"Është më e lehtë të përdorësh një pompë penisi që ndihmon vërtet me qarkullimin, " thotë Chen.

5. Ecni përreth me një zgjatues

Tashmë janë zhvilluar disa pajisje që burrat mund t'i veshin çdo ditë nën rroba për të shtrirë në mënyrë progresive penisin dhe për të rritur gjatësinë dhe/ose perimetrin e tij.

Disa ekspertë besojnë se këto pajisje mund të funksionojnë dhe një studim shumë i vogël i vitit 2015 zbuloi se një zgjatues shtoi pothuajse një inç e gjysmë gjatësisë së penisit. I njëjti hero Stoddard provoi një zgjatues të krijuar për burrat me sëmundjen e Peyronie (të cilën ai nuk e kishte). Pas përdorimit të kësaj pajisjeje për gati një muaj, ai gjeti një rritje në gjatësi prej rreth 1. 2 centimetra.

Megjithatë, Jamin Brambhatt, një urolog nga Florida, thotë se shqetësimi dhe potenciali për dhëmbëza nuk ia vlen: "Nuk ka shumë kërkime mbi përfitimet e zgjatuesve dhe do t'ju duhet t'i vishni ato për disa orë në ditë në ato më të ndjeshmet. pjesë e trupit tuaj".

4. Injektoni mbushës dermal

Injeksionet e mbushësit të lëkurës janë një metodë tjetër që mund të rrisë perimetrin deri në 2. 5 centimetra (nëse injektohet për një kohë të gjatë). Kjo procedurë është e njohur me pacientët e Chen-it pasi ata "marrin një rritje të menjëhershme në gjatësi dhe trashësi".

Por efekti është vetëm i përkohshëm. "Jetëgjatësia e mbushësve varet nga sa aktiv jeni seksualisht, pasi lëvizshmëria më e madhe rrit metabolizmin e mbushësve, " thotë Chung. "Ndërsa ju ka mbetur edhe pak pas një viti, me shumë mundësi do të dëshironi të prekni deri atëherë. "Ka edhe efekte anësore të mundshme, duke përfshirë ënjtje dhe mavijosje nën lëkurë.

Një djalë që kaloi këtë procedurë dha një intervistë ku foli për një tjetër efekt anësor - një ndryshim në formë (lakim):

"Pavarësisht këshillës së Dr. Kjo ndodhi përpara se mbushësi të lidhej plotësisht me indet e penisit tim. Nëse më parë kisha një penis shumë të barabartë, të bukur, tani ai është bërë pak i fryrë në mes. Ndoshta fryrja nuk ka qenë aq e madhe, por kam vënë re diçka, sepse kam ekzaminuar me kujdes penisin tim, rreth 42-43 vjeç.

Fatmirësisht, mjeku mundi të korrigjonte formularin me injeksione shtesë në takimin pasues.

3. Vendosni grykën (për seks)

Ato shiten në dyqanet e furnizimit për të rritur dhe thjesht vendosen në penis, si një prezervativ - vetëm më voluminoz dhe zakonisht prej silikoni. Shtojcat u zhvilluan fillimisht për qëllime mjekësore, por sot shumë njerëz i përdorin ato edhe si lodra seksi. "Ato rrisin trashësinë dhe gjatësinë dhe mund të kenë brinjë ose lehtësim tjetër në murin e jashtëm ose të brendshëm për të siguruar stimulim për secilin partner, " tha Chen në një intervistë.

2. Rruani pubisin tuaj

Nëse nuk dëshironi të shtriheni ose të punoni asgjë, ka një gjë të thjeshtë që mund të bëni për ta bërë penisin tuaj të duket më i madh: rruajini qimet pubike. Mendoni për këtë. Kur fshihet nga një tufë qimesh pubike, duket më e vogël se sa nëse do të ishte e dukshme në gjithë lavdinë e saj.

1. Humbni peshë

Nga njëra anë, ky është një iluzion optik: penisi do të duket më i madh kur nuk fshihet nën një bark ose kofshë të dalë. Nga ana tjetër, duke hequr qafe yndyrën e tepërt, do të keni nivele më të larta të testosteronit dhe do të përmirësoni qarkullimin e gjakut, gjë që mund të rrisë epshin dhe të ndihmojë penisin të mbushet më shumë gjatë një ereksioni.